Kdy a jak začít vést děti k hospodaření s penězi?

0
3595

Správné finanční návyky si neseme ve svém životě už od raného dětství. Už tehdy se totiž děti učí od svých rodičů a velmi dobře vnímají, zda k penězům přistupují zodpovědně, nebo zda si jich neváží. Jak tedy naučit děti správnému nakládání s penězi, aby si do života odnesly to nejlepší?

Kdy začít s dětmi řešit téma peněz?

Ty nejmenší samozřejmě peníze vůbec nevnímají. Ale už ve věku, kdy ještě ani nemluví, dokážou děti pochopit základní postoj rodičů k penězům. Velmi dobře si totiž uvědomují, že při každé návštěvě obchodu od rodičů nedostanou, na co si ukážou. Naučí se tím, že ne vždy je možné utrácet a kupovat si věci jen tak pro radost. Návyky správného hospodaření tak dítěti svým příkladem můžete ukazovat už velmi brzy, jen je třeba hranice přizpůsobovat na míru potřebám dítěte v daném věku.

Diskuze o tom, jaká je opravdová hodnota peněz, bychom ale měli nechat na později. Třeba do věku, kdy děti samy začnou vnímat, že jeden bonbón je prostě méně než pět. Tehdy totiž dospěly do okamžiku, kdy by měly pochopit, že každá koruna má svou cenu a je třeba jich mít víc, abychom si něco mohli koupit. Dětem pak můžete například pořídit první pokladničku, do které si budou moci střádat drobné kapesné a peníze od prarodičů a na něco si šetřit. Vysvětlete dětem také základní pravidla, která hospodaření s penězi vyžaduje.

Mezi nejdůležitější potřeby, které by se děti měly naučit, patří znát rozdíly mezi opravdovou potřebou a přáním. Díky těmto dvěma různým touhám totiž mohou dokázat spořit a dosáhnout větších cílů.

Když děti rostou, učí se stále novým návykům i v nakládání s penězi. Učí se jejich hodnotu. Měly by se naučit vnímat, že získat peníze stojí nemalé úsilí. Dále se pak otevírá také možnost s nimi probrat pojmy jako hypotéka, úvěr či nebankovní půjčka. Zároveň je ale nutné zdůraznit, že tyto možnosti bychom měli využívat pouze v nezbytných případech a hlavně znát všechna rizika, která s sebou přinášejí.

Jaká jsou základní pravidla, která by se děti měly od vlastních rodičů naučit?

Už jsme se bavili o tom, že je třeba učit děti příkladem. Je pro ně totiž přirozené učení nápodobou. Dále je ale dobré jim ukázat, jak naplánovat a vytvářet rozpočet. Pomozte jim vytvořit jednoduchý seznam, do kterého si budou zapisovat své příjmy a výdaje. Také se mohou naučit rozdělovat své peníze na úspory, výdaje a třeba drobné dary.

Naučte děti šetřit a odepřít si věci, které by pro ně byly právě tím pouhým přáním a ne potřebou. Povzbuďte je k pravidelnému spoření a ukažte jim výhody dlouhodobého ukládání peněz stranou. Můžete jim také založit spořicí účet. Pomozte jim stanovit si cíle, na které mohou šetřit.

Učte děti o penězích přemýšlet

Dalším úkolem, který je pro mnoho rodičů z těch těžších, je naučit děti odpovědnosti. Vést je k tomu, že peníze mají svou hodnotu a je důležité se o ně pečlivě starat. Děti by se měly naučit vyhýbat se zbytečným výdajům, na které mnoho lidí doplácí. Razdva půjčka, kterou rodiče musí využít na konci měsíce, aby dokázali zaplatit všechny své pohledávky, pak není úplně dobrým příkladem a děti by o ní vědět nemusely.

V dnešní době inflace a velmi rychle rostoucích cen je také na místě učit děti porovnávat mezi nabídkami. Je důležité jim ukázat, že ne všechny věci mají všude stejnou hodnotu a někdy se stačí jen podívat jinam a dosáhnout tak na lepší cenu. Můžou tak nejen ušetřit, ale také se naučit uspět mezi konkurencí. Na druhou stranu je ale dobré jim ukázat, že ne všechno dobré zboží se prodává levně a poukázat na kvalitu, za kterou si stojí připlatit.

Máte možnost podpořit jejich cíle i třeba tím, že je povzbudíte k drobným podnikatelským činnostem. Dejte jim příležitost vydělat si nějaké peníze. Můžete jim ukázat, jak získat prostředky třeba prodejem domácích výrobků, věcí, či hraček, se kterými si už nehrají, nebo prostřednictvím drobné práce či pomoci.

Podpora, která se dětem dostane od jejich nejbližších, pak může nejen posílit jejich vzájemný vztah, ale také jim pomůže si uvědomit, že se peníze získávají prací.

Kdy začít dávat dětem kapesné?

Každá rodina má svá vnitřní pravidla, která jsou typická jen a jen pro ni. Není proto jednoduché říct, od kdy by děti měly dostávat své první kapesné. Přesto všeobecně převažuje názor, že čím dříve si dítě začne hodnotu peněz uvědomovat na vlastním příjmu, tím lépe. Kapesné totiž není jen způsob, jak dětem dopřát nákup cukrovinek či jiných věcí pro radost, ale především nástroj, který je má naučit s penězi zacházet. Je ale potřeba začínat velmi pozvolna – od malých částek a drobných věcí.

Vlastní naspořené peníze jsou totiž nenahraditelnou příležitostí, jak se děti můžou ve světě peněz orientovat. Mají možnost si koupit věci, které jsou sice z pohledu dospělých nesmyslné, ale jim dávají možnost volby. Přirozeně pak tato možnost přinese i nějaká ta zklamání, ale právě kvůli tomu je dobré začínat co nejdříve a od malých částek.

Jak často by měly děti kapesné dostávat?

Co se týče pravidelnosti, vzpomeňte si, jak dlouhý byl pro vás kalendářní měsíc, když jste byli malí. Pro učení se trpělivosti je proto dobré začít v menších intervalech. Třeba jednou týdně. S rostoucím věkem dětí pak interval prodloužit.

Kapesné byste rozhodně neměli využívat jako prostředek k trestu. Vzhledem k tomu, k jakým cílům kapesné slouží a jaké návyky se děti snažíme naučit, je vždy lepší vyhnout se jeho úplnému odepření.

Čím je dítě starší, tím je jeho potřeba kapesného vyšší, protože rostou také jeho koníčky a potřeby. Velmi dobrým zvykem je, že si teenager platí různá setkání s kamarády ze svého, protože se díky tomu naučí si opravdu dát jen to, co v danou chvíli může. Zároveň ho to vede k zodpovědnosti za jeho peníze a přiměje šetřit je na tu správnou příležitost.

Veďte děti k finanční zodpovědnosti

Velmi důležité je s dětmi mluvit o tom, jak s kapesným nakládat. Naučit je porozumět tomu, proč v daném měsíci všechny své prostředky utratily a peníze prostě nestačily. Je dobré dodržovat určité hranice a v případě, kdy za vámi dítě přijde s prosbou o další prostředky, naučit ho, že ani vaše kasička není bezedná a ani vy nemáte možnost si každý měsíc peníze půjčit.

Pokud už se rozhodnete peníze dětem půjčit, měli byste trvat na jejich splacení. Ani vy totiž nemáte možnost si peníze někde vzít, aniž byste je museli vrátit.

Nečekejte, že se dítě naučí finanční gramotnosti ve škole. Veďte ho vy sami a včas. Špatných návyků se pak v dospělosti člověk zbavuje jen těžko. Pomozte mu tedy vyrůst v zodpovědného a finančně gramotného člověka.